x

Turnike Sistemi Nedir?

Turnike Sistemi Nedir?

Turnike geçiş sistemleri günümüz geçiş kontrol sistemlerinin önemli ekipmanlarından biridir. Herhangi bir binaya veya alana giriş-çıkışları düzenlemek ve sınırlandırmak için kullanılırlar. İç ve dış ortamlar için uygun modelleri mevcuttur. Daha çok tek başına değil de bir kontrol cihazı ile birlikte kullanılmaktadırlar. Bu kontrol cihazları;

Parmak İzli TurnikelerTurnike üzerinde Parmak izi okuma cihazları entegre olarak yapılmaktadır. Personel devam kontrol sistemi, geçiş kontrol ya da ziyaretçi programı üzerinden önceden tanımlanmasıyla parmak izinin okutulması sonucu turnike geçişi sağlanır.

Yüz Tanımalı TurnikelerYüz tanıma cihazı entegreli turnikeler, yüzü programa tanıtılmış ve geçiş izni bulunan kullanıcıların yüzlerini uygun mesafeden okutması suretiyle turniken geçiş sağlanır.

Kartlı Geçiş Turnikeleri Kart okuyucuların turnike üzerine entegre edildiği ve sadece kartın okunması durumunda turnikenin geçişe izin verdiği bir sistemdir. Özellikle firma ya da kuruma gelen ziyaretçi kayıt ve geçiş kontrolü için uygundur.

 

Turnike Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

·         Giriş-çıkışların düzenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlar ve disiplin oluşturur.

·         Giriş izni olmayan kişilerin girmesini engellemek, güvenliği artırmak.

·         Yoğun ve karmaşık bir alanda trafiği sağlamak.

·         Personel devam kontrol sistemi, geçiş kontrol sistemi gibi birçok sisteme adapte edilerek kontrol sağlar ve raporlama sunar.

·         Paslanmaz ve çelikten oluşan yapısıyla dayanıklıdır ve şık bir görünüş sağlar.

·         Hızlı ve herkesin kullanabileceği türden bir sistemdir.

Turnike Çeşitleri

Bel Tipi Turnike Sistemleri  Bel tipi turnike sistemlerinin çeşitli isimleri mevcuttur. Bu turnikelere tripod turnike, üç kollu turnike gibi farklı isimler verilmektedir. Bel tipi turnikeler piyasada en fazla kullanılan turnike tipidir. Bu turnikeler plazalar, iş merkezleri, sanayi tesisleri, kamu kurumları gibi pek çok alanda giriş ve çıkışların düzenli olarak yapılmasında tercih edilmektedirler. Gövdeleri genellikle paslanmaz çelikten yapılmaktadır.

Boy Tipi Turnike Sistemleri Daha çok statlarda, hapishanelerde ve termal tesisler gibi alanlar da  kullanılmaktadır. Bu turnikeler genel olarak yüksek güvenlik gereksiniminden dolayı tercih edilirler. Bir alana yetkisiz kişilerin geçişini kesin olarak sınırlandırabilirler. Bel tipi turnikelerde rastlanan turnike üzerinden atlama olayı boy turnikelerinde engellenmiştir.

VIP Turnikeler VIP turnike sistemleri diğer adı ile engelli geçiş kapıları, anlaşılabileceği gibi VIP geçişleri, engelli kişilerin geçişi ve taşınması gereken büyük malzemelerin geçişinde kullanılan turnike çeşitleridir. Belirtildiği gibi sadece özel amaçlar için kullanılırlar. Motorlu tipleri ve manuel tipleri bulunmaktadır. Camlı, alüminyum kollu veya paslanmaz çelik kollu olanları mevcuttur.

Hızlı Geçiş Turnikeleri Bunlar daha çok metrolarda, hava limanlarında ve geçişin yoğun olduğu ve sistemin hızlı çalışmasının istendiği yerlerde kullanılır. Hızlı geçiş turnikelerinin kullanımı gün geçtikçe artmaktadır.


Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/u9195580/public_html/wp-content/themes/wpt-kurumsalv2/part/single/benzer.php on line 3
Hemen AraWhatsapp